Jdi na obsah Jdi na menu
 


Athens 2004

8. 5. 2007

Platforma: PC
Typ hry: Sportovní arkáda
Multiplayer: Ne (jen 2 hráči na jdeno PC)
Minimální konfigurace: Procesor 1 GHz, 256 MB RAM, 1,5 GB na HDD, 64 MB grafická karta
Doporučená konfigurace: Procesor 2,4 Ghz, 512 MB RAM, 1,5 GB na HDD, 128 MB grafická karta
Testovací konfigurace: Celeron 2,2 GHz, 512MB RAM, 1,5 GB na HDD, 128 MB grafická karta
Výrobce hry: Eurocom
www.eurocom.co.uk
Vydavatel hry: Eidos
www.eidos.com
Distribuce v Česku: Cenega
www.cenega.cz
Homepage:
www.olympicvideogames.com 

Ještě teď si živě vybavuji konec srpna, kdy jsem nervózně seděl u televizoru a držel palce Šebrlemu, Bábovi a našim kanoistům, kteří vyplouvali vstříc olympijskému finále vždy brzy ráno. Pak však olympiáda skončila, oheň pohasnul a atmosféra pozvolna mizela... Proto jsem byl moc rád, když se mi do rukou dostala hra Athens 2004.

   

Sakra a teď můj trenér pozná, že umím plavat jenom s rukávky. * Jakoby nestačilo, že se topím v problémech. * V Norimberku se na stadionech taky hajlovalo…

Samaranch má hlavu jako oloupaný pomeranč

Athény 2004 jsou bohužel konverzí povedenějšího konzolového titulu a jako v takovýchto případech vždy, je to znát. Přivátá vás na pohled hezké, leč myší neovladatelné hlavní menu. Celkově máte na vývěr ze dvou herních módů – tréning a závod, přičemž závod se dále dělí na dvě podkategorie (závodění v určité disciplíně a olympijský průřez všemi disciplínami v rámci startu za jednu zemi).

Mezi základní disciplíny patří: plavání, sedmiboj, desetiboj, střelba a atletika. Tento poněkud omezený repertoár mě malinko zamrzel, protože jsem se těšil na stolní tenis, házenou, plážový volejbal a na podobné lahůdky. Ale dobrá, odpusťme autorům hry nedostatečnou propracovanost olympijského programu a překročme k samotnému hraní.

Při nastavování ovládání jsem si všimnul jedné zvláštnosti. Nepočítám-li směrové šipky, tak se celá hra ovládá třemi tlačítky (Power keys a Action key)! Power keys slouží k akceleraci závodníka a stačí je pouze střídavě mačkat tak rychle, jak je to jen možné. Action key je pak povelem ke startu či k odmrštění disku a podobných předmětů. V podstatě hra svým ovládáním až nápadně připomíná starou dobrou Summer Olympic Games z počátku devadesátých let.

   

To zase bude průser! * Bohuš Matuš – HOĎ UŽ! * Zvláštní, takhle se předkláním vždy, když to přeženu s pitím.

3+

Teď si zřejmě pokládáte otázku, jestli je titul vůbec hratelný? Ačkoli mi dlouho trvalo, než jsem si tento fakt připustil, tak musím odpovědět, že ano! Není to totiž jen o mačkání tří tlačítek, ale je to především o zručnosti, odhadu a načasování. Hezkým příkladem by mohla být střelba na dvojitý trap, která mi dávala hodně zabrat. A jelikož je obtížnost hry pevně daná a neměnná, českému týmu jsem v této disciplíně dělal jen ostudu. Holubi létají hodně rychle a není zrovna lehké se trefit. Podobné obtíže mohou nastat u běhů na dlouhé tratě, kdy je třeba rozvrhnout síly a na začátku se šetřit. Já hlupák a suverén jsem na patnáctistovce vystartoval jako na stovce, abych si mohl libovat ve stále větším náskoku. Ke konci osmistovky jsem se však propadnul někam na devátou příčku a byl jsem rád, že český reprezentant do cíle alespoň dokulhal.

Rozhodně dobré dojmy jsem měl ze skoku o tyči, kde musíte správně načasovat stisknutí akčního tlačítka, aby nedošlo ke shození laťky. Jak jsem ale tak procházel všechny disciplíny, zjistil jsem, že princip je všude stejný - zběsilé mačkání dvou power tlačítek a nakonec vyvrcholení v podobě slastného stisku neukojeného action keye. Dál už je to loterie – buď se zadaří, nebo váš pokus skončí fiaskem. Na nějaké delší, smysluplné hraní se tedy netěšte. Athens 2004 je hra, u které nemusíte přemýšlet a když dodržujete střídavý rytmus v mačkání tlačítek, tak se vlastně ani nemusíte dívat na obrazovku.

Pokud se podivujete nad tím, že to autoři hry vypustili do světa tak nedopracovanou hru, pak nejste sami. I přesto se jich však zastanu, protože na originální krabici je nápis, který jasně sděluje, že hra je vhodná pro hráče od tří let. A já si moc dobře vzpomínám na svou mladší sestru, když byla v tomto věku a já jí vysvětloval principy ovládání ve Winter Olympic Games. Chci tím říct, že u Athes 2004 se NEJVÍCE zabavíte, pokud vám jsou více než tři a méně než osm. Hra je zkrátka určena pro tuto věkovou kategorii, což nepovažuji za nedostatek ani plus, nýbrž za charakteristický rys hry. Budeme kritizovat akční hry zato, že jsou akční? Kam bychom to s takovou dopracovali?!

   

Jak vidíte, tak si závodníci vůbec neholí ruce. * Doufám, že se neprobodnu skrz naskrz jako minule. * Najdeš mě všude tam, kde je měkoučko.

Mr. X & Mrs. Y

Žádný Šebrle, žádná Hilgertová a ani žádný Ian Thorpe se bohužel nekonají. Všichni soutěžící vystupují pod zkratkami názvů daných zemí. To je docela škoda, protože najedenou nevíte za koho to vlastně závodíte. A nic se přeci nevyrovná tomu slastnému pocitu, když závodíte s běžcem o kterém víte, že třikrát vyhrál zlatou tretru. Jedním z dalších nelichotivých faktů je skutečnost, že následkem konverze původního PS titulu dosti utrpělo grafické a zvukové zpracování. Grafika je velice slabou záležitostí – olympijský stadion působí dosti nevýrazným dojmem a textury závodníků se přímo bojím komentovat. Ale dost o grafice a zvucích. Athens 2004 je totiž hrou, ve které na grafickém zpracování vůbec nezáleží! Co je komu po tom, aby vše vypadalo jako v HL2, když hratelnost bude stát za starou belu? Vzhledem k tomu, že je naprosto patrné, že bombastická grafika není podstatou této hry, není zapotřebí ji nějak významně komentovat či se k ní dále vracet.

Zajímavou kapitolkou jsou nerychlostní disciplíny (vzpírání, lukostřelba, střelba, hod diskem a kladivem). V nich již není základním principem co nejrychleji bušit do klávesnice, ale je třeba trocha zručnosti a přesnosti. Například u lukostřelby je jasné, že se střelci třepou ruce, musíte proto šipkami držet správný směr a snažit se zaměřit střed terče, teprve poté si můžete dovolit pustit CTRL a čekat na výsledek. Totéž platí pro vzpírání – zde je potřeba ten správný cit pro okamžik - nebylo by totiž příjemné nechat se zavalit 250 kg činkou.

Světlé stránky hry
 
  • Kupodivu hratelnost a zábavnost
  • Hra je ideální pro cílovou skupinu, pro níž byla vyrobena
  • Dobré pro dospělé hráče, kteří se chtějí zabavit něčím, u čeho se nemusí přemýšlet
  • Lukostřelba a skok o tyči jsou nejvydařenější disciplíny
  • Pro malé hráče nenáročné ovládání
Temné stránky hry
 
  • Málo disciplín
  • Absence jmen hráčů
  • Pro velké hráče primitivní ovládání
  • Grafika atd
  • AI

Je ten recenzent blázen?

,,Tak jsem, člověče, četl recenzi na Athens 2004 na Doupěti a řeknu ti, že ten recenzent musí bejt ňákej blázen, nebo co?!“ Nepochybuji o tom, že takovéto diskuse nebudou výjimečné, protože možná i vy teď kroutíte hlavou nad tím, jak jsem se u této hry mohl solidně bavit. Přeci jen – ovládání příšerné, grafika hrozná a zvuky skoro žádné. Jak je to možné? Osobně totiž patřím mezi hráče, kteří neodsoudí hru jenom proto, že její grafika je přitažlivá míň než něčí podpaží po turnaji v ping pongu. I když jsou Athens 2004 takové jaké jsou, mají své charisma, něčím mě zkrátka upoutaly a já se jednoduše bavil. A bylo mi jedno jak hráči vypadají a jak primitivně se hra ovládá.

   

Look at her luk. * Krásný replay bramborového skoku. * Tomu říkám být v centru dění.

Nečekejte od této hry žádnou složitou zábavu, u které budete muset brutálně namáhat svou mysl. Athens 2004 je správnou oddychovkou pro zimní prázdniny. Dobrá zábava + žádné přemýšlení = parádní relaxace. Takže pokud vás moje slova přesvědčila o tom, že tato hra má i druhou stranu mince, tak vám přeji skvělou zábavu při pokořování světových rekordů!

Grafika: 3/10
Zvuky: 4/10
Hudba: 5/10
Zábavnost a hratelnost: 7/10

Moc hezká oddychová záležitost pro nenáročné hráče, kteří pamatují slavnou éru Summer Games a Winter Games.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Návod na hru

(Ivan, 25. 7. 2009 22:19)

Do dnes jsem nepřišel na to jak mám plavat,skouším vše co jsem našel v návodě na tuto hru ale bohužel (pro mě)vždy dopadnu na posledním místě.Hru ovládam klavesnící.Můžeme my někdo pomoc.